Krótka historia pończoch

Pończochy znane są ludzkości od wielu wieków ich prototyp używany był już w Starożytności i pełnił rolę domowego obuwia. W epoce nowożytnej pończochy jakie znamy współcześnie pojawiły się dopiero w XVI wieku i co ciekawe były elementem męskiej garderoby. Jednak bardzo szybko płeć piękna pozazdrościła panom i białogłowy też zaczęły nosić pończochy. W tamtym czasie do ich podtrzymywania służyły podwiązki, czyli tasiemki które zawiązywało się nieco powyżej kolana. Czy było to wygodne rozwiązanie? Raczej wątpliwe, lecz w tamtym czasie nie było innych opcji do wyboru pas do pończoch pojawił się znacznie później. A wszystkim nam dobrze znane rajstopy, to wynik rewolucji seksualnej i mody na spódniczki mini. Ta nastała bardzo późno, bo dopiero w latach 60 XX wieku.

Pas do pończoch i nylonowa rewolucja

Należy wspomnieć, że dawniej cienkie pończoszki produkowano z jedwabiu, a więc jedna para kosztowała prawdziwe krocie. Nic dziwnego, że na ten luksus mogły sobie pozwolić jedynie najbogatsze kobiety. Pozostałe musiały zadowolić się pończochami wełnianymi.

Wszytko zmieniło się, gdy na świecie pojawił się nylon., czyli włókno syntetyczne. Pierwsze „nylony” sprzedano 15 maja 1940 roku. Od tamtej pory ta data znana jest jako „Nylon Day”, czyli dzień nylonu.Pończochy z charakterystycznym szefem z tyłu stały się prawdziwym przebojem. W lach 50 pojawiły się kolejne innowacje, między innymi były to pończochy bezszwowe ze wzmacnianą pietą i palcami. Lata 60, to zaś czas zdecydowanie praktyczniejszych rajstop i kusych spódniczek mini. I to właśnie wygodne rajtuzy wybiera większość kobiet w dzisiejszych czasach.

Współcześnie…

Obecnie pończochy nosimy raczej okazjonalnie. Większość pań wybiera te samonośne. Natomiast pasy do pończoch stanowią raczej element dekoracyjny niż praktyczną część naszej garderoby.